top of page
2024-2025 Class Schedule

Each class title is linked to its registration page, where you will also find the full syllabus for the course. A simple click will take you there.

*All room assignments are tentative until enrollment numbers are finalized.

High School Schedule


High School
-

TUESDAYS

9:00AM-10:15AM

Algebra 1, Laura Reed

Psychology with CLEP, Karen Ezra 

Digital Photography, Fall 2024, Emily Fertic

10:20AM-11:35AM

Guitar Ensemble, Karina Hernandez

Biology with Lab, Earl Sack

Algebra 2, Karen Ezra

Theater Arts, Kayla Ericson 

Art Around the World, Elena Scott

The Writing Workshop, Erin Fielding

11:40AM-12:55PM

Physics with Lab, Earl Sack

Career Readiness, Laura Reed

Geometry, Karen Ezra  ***Thursday class time is 9:00am-10:15am

Humanities with CLEP, Miriam Ezra

College Prep English, Emily Fertic 

American History, Erin Fielding 

1:15PM-2:30PM

Anatomy & Physiology with Lab, Earl Sack

Public Speaking with DSST, Leilani Melendez

American Literature, Erin Fielding 

Music Theory, Miriam Ezra 

World Religions with DSST, Karen Ezra

Conversational Spanish, Elena Scott

World History, Emily Fertic

2:35PM-3:50PM

Chemistry with Lab (2 HOURS), Earl Sack 

8th-9th Physical Science, Leilani Melendez

Home Economics (FALL 2024), Debbie Tharp

Hospitality & Etiquette (SPRING 2025), Debbie Tharp

Understanding Fiction, Emily Fertic

6th-12th Old School PE, Jammie Adams 

Understanding the Old Testament, Erin Fielding 

3:55PM-5:10PM

Chemistry with Lab (2 HOURS), Earl Sack

THURSDAYS

9:00AM-10:15AM

CNA Training Program, Dajana Qasolli

Algebra 1, Laura Reed 

Geometry, Karen Ezra  ***Tuesday class time is 11:40am-12:55pm

Running Club, Jammie Adams

Drama Club, Kayla Erickson

11:40AM-12:55PM

AmSkills CPT Pre-Apprenticeship Program (2.5 HOURS)

1:15PM-2:25PM

AmSkills CPT Pre-Apprenticeship Program (2.5 HOURS cont.)

Conversational Spanish, Elena Scott

Midde Scool Schedule


Middle School
-

TUESDAYS

9:00AM-10:15AM

Middle School Writing, Miriam Ezra

Art FUNdamentals, Elena Scott

10:20AM-11:35AM

Guitar Ensemble, Karina Hernandez

Critical Thinking, Ezra & Fertic

Pre-Algebra, Subrina Harvey

11:40AM-12:55PM

Zoology Marine & Land Animals, Leilani Melendez

Prep for Pre-Algebra, Subrina Harvey

1:15PM-2:30PM

Public Speaking, Laura Reed 

Middle School Literature, Christy Freeman 

2:35PM-3:50PM

8th-9th Physical Science, Leilani Melendez

Home Economics (FALL 2024), Debbie Tharp 

Hospitality & Etiquette (SPRING 2025), Debbie Tharp

6th-12th Old School PE, Jammie Adams [Outside]

THURSDAYS

9:00AM-10:15AM

Running Club, Jammie Adams  [Outside, Meet at Ed Building]

10:20AM-11:35AM

Pre-Algebra, Subrina Harvey

Math Memory Masters (6th), Kimberly Dart

K-12th Old School PE (10:30 Start Time), Jammie Adams 

11:40AM-12:55PM

Prep for Pre-Algebra, Subrina Harvey

Elementary Schedule


Elementary
-

TUESDAYS

9:00AM-10:15AM

Elementary Music, Karina Hernandez

3rd-6th Creative Writing, Kayla Erickson

Preschool: Foundational Learning (4y-5y, DOUBLE BLOCK), Berton & Bray [Nursery]

10:20AM-11:35AM

Preschool: Foundational Learning (4y-5y, DOUBLE BLOCK), Berton & Bray [Nursery]

3rd-5th Nutrition & the Human Body, Leilani Melendez

11:40AM-12:55PM

K-3rd Language Arts, Kayla Erickson

3rd-5th Art with a Spanish Twist, Elena Scott 

1:15PM-2:30PM

K-5th Old School PE, Jammie Adams [Outside, Meet in Sanctuary]

THURSDAYS

9:00AM-10:15AM

4th-12th Running Club, Jammie Adams [Outside, Meet at Ed Building]

10:20AM-11:35AM

Math Memory Masters (4th - 6th), Kimberly Dart

K-12th Old School PE (10:30 Start Time), Jammie Adams 


Adult Classes
-

THURSDAYS

9:00AM-10:15AM

CNA Training Program, Dajana Qasolli [S-1]

11:40AM-2:20PM

AmSkills CPT Pre-Apprenticeship Program (2.5 HOURS), [Sanctuary]

Adult Classes
Calendar
Calendar

Please be patient if the widget is loading slowly. He's only a little guy.

bottom of page